Energetické konzultační a informační místo (EKIM) Královéhradeckého kraje se letos zúčastnilo veletrhu a konference URBIS The Smart Cities Meetup 2026 v Brně. Akce, která se konala v prvních dnech června na výstavišti BVV, propojila zástupce samospráv, krajů, státu, odborných institucí, firem i inovátorů a zaměřila se na praktická řešení pro moderní, udržitelný a odolný rozvoj měst a obcí.

URBIS nebyl pouze klasickým veletrhem, ale především prostorem pro setkávání a sdílení zkušeností mezi aktéry, kteří hledají konkrétní cesty, jak zlepšovat každodenní fungování veřejné správy. Hlavní témata zahrnovala energetiku, digitalizaci, bezpečnost, mobilitu i oblast klimatu, udržitelnosti a práce s daty.

Účast projektu EKIM na této akci tak byla zcela přirozená. Oblasti, kterým se URBIS věnuje, úzce souvisejí s aktuálními potřebami obcí v Královéhradeckém kraji – zejména s otázkami řízení energií, hledání úspor, přípravy investic a posilování energetické odolnosti samospráv.

Zástupkyně Královéhradeckého kraje a projektu EKIM Lenka Bacovská se v úterý 2. června zapojila do panelové diskuse na téma „Energie pod kontrolou: Cesta k efektivnímu sdílení a odolnosti samospráv“. Diskuse za účasti zástupců veřejné správy i firem z celé České republiky se zaměřila na komunitní energetiku, sdílení energie, zapojení veřejnosti i konkrétní příklady z praxe.

„Z naší zkušenosti je klíčové, aby obce měly k dispozici kvalitní data o své spotřebě a zároveň metodickou podporu, která jim pomůže se v problematice zorientovat. Teprve potom mohou dělat informovaná rozhodnutí a systematicky pracovat na snižování nákladů i posilování své energetické odolnosti,“ uvedla během diskuse Lenka Bacovská. Dále zdůraznila i význam spolupráce: „Velký potenciál vidíme v komunitní energetice a sdílení energií. Právě spolupráce mezi obcemi, krajem a dalšími partnery je cestou, jak tato řešení dostat více do praxe.“

Účast na URBIS 2026 byla pro EKIM příležitostí sdílet dosavadní zkušenosti, ale také čerpat inspiraci z jiných regionů. Zároveň zde tým představil své vize, jak může systematická podpora v oblasti energetiky pomáhat obcím v každodenní praxi.

Zapojení EKIM do odborné diskuse na akci tohoto typu potvrdilo, že obecní energetika patří mezi klíčová témata rozvoje tzv. „smart“ obcí. Zároveň se ukázalo, že Královéhradecký kraj má v této oblasti co nabídnout i v širším odborném kontextu.